Baharat yemeklerimize lezzet katsa da birçok insanın bedeninde rahatsızlıklara neden olabiliyor. Bazı insanların midesini yakarken, bazılarının da anüsünde yanmaya neden oluyor. Peki anüsteki yanmanın nedeni nedir? Buyurun birlikte bakalım...👇

Kaynak: https://www.menshealth.com/health/a19...

Baharat yemeklerimize lezzet katsa da birçok insanın bedeninde rahatsızlıklara neden olabiliyor. Bazı insanların midesini yakarken, bazılarının da anüsünde yanmaya neden oluyor.

Baharatlı yiyecekler tükettiğinizde, onlara ısı veren bileşikler vücudunuzda değişmeden hareket eder. İtalya'daki Roma Sapienza Üniversitesi'nde koloproktoloji ve laparoskopik cerrahi uzmanı olan Luigi Basso, besin maddeleri olmadıkları için vücudunuzun onları emmediğini söylüyor.

"Anal bölgenizdeki rektumunuz ve anüsünüz ağzınızdakilere benzer hücrelerle kaplı olduğu için, baharatlı yiyecekler ağzınızı yaktığı gibi dışkınızı yaparken de yanma hissi verebilir."

"Huzursuz bağırsak sendromu olan birçok insan gıdalara aşırı duyarlı olabilir. Bu nedenle baharatlı yiyecekler ağrı ve rahatsızlığa yol açar."

'Ayrıca baharatlı yiyecekler, hemoroide sahip insanlar için de zorlayıcı olabilir.'

Baharatlı yiyeceklerden vazgeçemiyorsanız, menünüzdeki bir kaç değişikle yaşadığınız sorunu çözebilirsiniz.

Yemekten önce veya hemen sonra lif içerikli gıdalar tüketerek, bağırsaklarınızdaki yağ asitlerinin bir kısmının emilmesini sağlayabilirsiniz. Bu, baharatın anüsünüzdeki yanma hissini engeller.

Daha fazla baharatlı yiyecek tüketerek de bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Tayland, Bangkok'taki Chulalongkorn Üniversitesi'nde gastroenteroloji bölümü şefi Sutep Gonlachanvit; "Ayda sadece birkaç gün baharatlı yiyecekler yerseniz, rektal aşırı duyarlılığına sebebiyet verirsiniz." diyor.

'Ancak üç haftadan daha uzun süre sürekli baharatlı yiyecek alımı, duyarsızlaşmaya neden olabilir. Bu da rektal hissi azaltabilir.'

Kısa vadeli bir düzeltme olarak, anüsünüzü temiz tutup, yatıştırıcı bir krem ile yanmayı azaltabilirsiniz.