Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, BBC Türkçe'nin sorularını yanıtladı. 

Kılıçdaroğlu'na röportajda seçimi kazanması durumunda Erdoğan ve ailesine karşı 'rövanşist' bir tavırla hareket edip etmeyeceği de soruldu. 

Adayı olduğu ittifakı oluşturan siyasi parti liderleri ve İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlarıyla ilk ortak mitingini İzmir’de geçen haftasonu gerçekleştiren Kılıçdaroğlu, miting öncesi BBC Türkçe’den Selin Girit’in sorularını yanıtladı.

Mülakatta Kılıçdaroğlu'na yöneltilen en dikkat çeken sorulardan biri CHP'den ayrılarak Memleket Partisi'ni kuran ve Cumhurbaşkanlığı için yarışa giren Muharrem İnce ile ilgili oldu.

Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce ile ilgili "Kırgın mısınız?" sorusuna, "Yo hayır, herhangi bir kırgınlığım yok" yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, "Adaylıktan çekilmesi yönünde bir çağrıda bulundunuz mu?" sorusuna ise "Hayır, benim onun iradesine müdahale etmeye öyle bir hakkım yok" karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu, ilk turda seçimin yarışını bitmemesi ve Meclis çoğunluğunun Cumhur İttifakı'na geçmesi durumunda ne yapacakları sorulunca "Hayır ne olursa olsun kazanacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu'na Cumhur İttifakı'nın Meclis çoğunluğunu alması durumunda ülkeyi yönetmenin zor olup olmayacağı ile ilgili bir soru da yönetildi.

Kılıçdaroğlu İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri'nde de Meclis çoğunluğunun Cumhur İttifakı'nda olduğunu ancak yine iyi bir yönetim ortaya koyduklarını vurguladı.

Kılıçdaroğlu'na yöneltilen son soru ise seçimi kazanması durumunda Erdoğan ve ailesine karşı "rövanşist" bir tavır alıp almayacağı oldu.

Kılıçdaroğlu bu soruyu da 'Benim böyle bir tavrım olursa Erdoğan'dan bir farkım kalmaz. Beni ondan farklı kılan adalet duygumdur. Demokratik kurallar neyi gerektiriyorsa o çerçevede hareket edeceğiz' şeklinde yanıtladı.

Mülakatın tamamını izlemek için tıklayınız