MONVUE MARKA KURUCUSU BİNNUR SAVAŞÇI KİMDİR?

 

BİNNUR SAVAŞÇI'NIN BAŞARI HİKAYESİ...

 

 

1976 İzmir doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Tekstil ve Moda tasarımı bölümünden 2000 yılında mezun oldum. Eğitimim süresince; 1996 yılında ''AKER EŞARP TASARIM'' yarışmasında mansiyon ödülü, 1998 yılında BUSİAD GENÇ TASARIMCILAR DESEN yarışmasında üçüncülük ödülü alarak, aynı Dokuz Eylül Üniversitesinde Başarı Ödülüne layık görüldüm. Eğitimimizin gereği olarak tamamladığım stajlarımı ALTIN YILDIZ  ve YÜNİSAN' da (dokuma), MODERN TEKS (baskı), SAFİR ÖRME (örme) firmalarında tamamlayarak; 1999 yılında ''BRİLLANT'' firmasının 2000 yılı millenyum kataloğunun perde ve model tasarımında (art design) görev aldım.

 

 

2000 yılında Bursa'da başladığım ilk iş hayatımda Ev Tekstili dalında, döşemelik, giysilik ve perdelik kumaş alanında çeşitli firmalarda Tasarımcı görev aldım. 2005-2009 yılları arasında, İzmir'de dış giyim alanında deneyim kazandıktan sonra 2009 yılında Denizli' de havlu-bornoz ve ev tekstili alanında iş hayatıma devam ettim. Hem iç piyasa, hem dış piyasa üzerine farklı firmalarda ''Tasarımcı'' olarak görev alarak, koleksiyonların, tüm arge-tasarım, renk ve numune aşamalarını oluşturdum. Ayrıca iş hayatım süresince, katıldığım birçok fuar (MOSKOW tekstili, HEİM tekstil, CNR, PREMİER VİSİON vs.) ziyaretlerinden farklı deneyimler edindim.

 

 

2015 yılında Denizli Ticaret odasının hazırladığı Güney Ege Kalkınma Ajansının desteklediği ''TEKSTİL YENİLİK VE TASARIM MERKEZİ'' projesinde eğitmen olarak görev aldım. 9 ay olarak planlanan eğitimi 2016 yılında da Denizli Fashion Week Haftası'nda final defilesi ile tamamladık. 2017 senesinde ''DTO MODA VE TASARIM AKADEMİSİ OLARAK'' eğitim içeriği daha geliştirilmiş olarak eğitimlere devam ettik. 2016 yılında EGEHOME TEKSTİL firmasını kurarak, havlu, bornoz ve promosyon alanında yurt içi ve yurt dışı müşterilerimize hizmet vermeye başladık. 2019 senesinde CNR Ev Tekstili fuarına firma olarak katılım sağladık. Aynı zamanda 2017 senesinde Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Moda Tasarımı bölümünde yüksek lisansıma devam ettim. Aynı yıl Antalya'da ilki düzenlenen "Yörük Yaşamı Kültürü ve  Uluslararası Geleneksel Türk Sanatları Sempozyumu" na, "Tapestry ve Lif Sanatında Ülkemizde Gerçekleştirilen Çalışmalar  ve Başarılar" konusu ile katılım sağladım.

 

 

2021 yılında devam etmekte olan Havlucu Adam markası ile devam etmekte olan havlu- bornoz üretimimize ek olarak almış olduğum eğitim ve deneyim doğrultusunda dış giyim sektörüne yöneldim. Kumaş ve aksesuar olarak doğallığı ön planda olan tasarım ve yaratıcılık odaklı, günümüz modern kadınının doğallığı ve kadın zarafetini hissedebileceği bir marka MONVUEbybnr.  MONVUE, anlamını içinde taşıyan kadın için kadınların emek verdiği yeni bir oluşum. Tüm aksesuarların el yapımı olup, kadın istihdamını destekleyen STK kuruluşları tarafından atölyelerde gerçekleşmesi bizim için çok gurur verici bir durum.

 

 

Aktif iş hayatına dahil olamamış kadınlarımızın yetenek ve becerilerini bu şekilde ortaya çıkarabilmek MONVUE' nun ilk hedefi. Kumaş, aksesuar ve model tasarımı olarak sürdürebilirliği hedef edinen bir marka olarak kumaş seçiminde ülkemizin en eski dokuma bezlerinden ve ilk coğrafi konumlu yöresel bezi olan şile bezi ve türevlerini kullanmaktayız. Ayrıca, sıfır atık kapsamında üretimde ortaya çıkan kumaş ve aksesuar firelerini farklı şekillerde değerlendiriyoruz. Ürünlerin gönderiminde kutu değil daha sonraki kullanımlara uygun keseler kullanıyoruz. MONVUE olarak hedeflerimizden ayrılmadan kadınlarla, kadınlar için yeni projelerle yolumuza devam etmekteyiz.