Tıp dünyası hem sağlık sorunlarını hem de keyfi istekleri çözümsüz bırakmıyor. Dış görünümünü tamamen değiştirmek için yapılan estetik ameliyatlarından, boy atmaya kadar her şeye el atıyor. Peki ameliyatla uzamak mümkün mü? Ameliyat ile kaç cm boy uzatılabilir? Ameliyat kaç yaşında yaptırılabilir? 

Tüm bu soruların cevaplarını derledik... 👇

Kaynak: https://www.healthline.com/find-care/...

İnsanlar birçok sebepten ötürü bıçak altına yatıyor: Bazen sağlık sorunları, bazen ise kendini mutlu hissettiği ölçülere kavuşmak için...

Bunlardan biri de boy 'problemi'. Boy, genel olarak kadınlar arasında bir problem olmadığı düşünülebilir, ancak son zamanlarda 'boy uzatma ameliyatı' kadın-erkek fark etmeden herkes tarafından tercih edilmeye başlandı.

Kadınlar hayallerindeki 'model' ölçülerine kavuşmayı isterken, erkekler toplum baskısı sebebiyle bıçak altına yatıyor.

Geçtiğimiz günlerde realite şov yıldızı Theresia Fischer, bacak boyunu uzatmak için iki kez operasyon geçirdiğini açıkladı.

Oldukça acılı prosedürlerin ardından 14 cm daha uzayan Fischer, sonunda mutlu hissettiğini açıklamıştı.

Peki 'boy uzatma ameliyatı' nedir? Ameliyat ile uzamak mümkün mü? Öncelikle uzama konusuna bir bakalım...

Uzama, en çok ergenlikte artışa geçen bir durumdur. Ancak uzamayı etkileyen olumlu ve olumsuz faktörler var:

  • Cinsiyet: Erkekler kadınlardan daha uzun süre büyümeye devam edebilir; bu sebeple de kadınlardan daha uzun olabilirler.

  • Genetik: Erişkin boy uzunluğu yüzde 80 genetik yapı tarafından belirlenir; yapılan araştırmalar insan boyunun genetik miras olduğu kanıtlandı.

  • Beslenme: Yetersiz beslenen çocuklar, büyüme çağında yaşıtlarının gerisinde kalabilir ve bu sebeple gerektiği kadar boy atamayabilirler.

  • İlaçlar: Alınan bazı ilaçların içeriği büyümeyi yavaşlatabilir.

  • Kronik hastalık: Çölyak veya böbrek hastalığı gibi kronik rahatsızlıklar da büyüme hormonunu olumsuz etkileyebilir.  

Boy kısalığı hayati bakımdan olmasa da kişide özgüven ve psikolojik problemlere sebep olabileceği için boy uzatma ameliyatı tercih ediliyor.

Boy uzatma ameliyatı, estetik kaygılarla ya da bir rahatsızlığın tedavisi amaçlı yapılan; bacak uzunluğunun artırılması için gerçekleştirilen bir ortopedik cerrahi ameliyattır. 

Bu operasyon yaygın olarak bacakta uyluk kemiği üzerinde gerçekleştirilir fakat nadir de olsa, kol kemiği boyunun uzatılması için de uygulanır.

Boy uzatma ameliyatı ilk zamanlarında doğumda meydana gelen deformelerin tedavisi, bir bacağın diğerinden kısa olması durumu gibi vakalar için yapılıyordu.

Ancak tıbbın da ilerlemesi ile son zamanlarda estetik kaygılardan ötürü bu acılı ameliyatı yaptıranlar var.

Peki bu ameliyat nasıl yapılıyor?

Boy uzatma operasyonunda uzatılacak olan kol veya bacak kemiği kesilir: Sonrasında özel bir fiksatör yardımıyla kemiğin iki ucu arasında kalan boşluk, günden güne genişletilir.

Açılan boşlukta yeni kemik oluşur ve böylece kemik boyunda arzu edilen uzama elde edilir.

Kemiğin kesilerek birbirinden ayrılması ile yapılan bu operasyon, 'distraksiyon osteogenezi' olarak adlandırılır.

Boy uzatma operasyonunda vücudun farklı bir bölgesinden herhangi bir kemik dokusunun alınmasına ihtiyaç duyulmaz.

Eğer sekiz santimetreye kadar boy uzatılması hedefleniyorsa, işlem yalnızca uyluk veya kaval kemiği üzerinde gerçekleştirilebilir.

Fakat daha uzun bir boy hedefleniyorsa, her iki kemik üzerinde de işlem yapılması gerekir.

Ancak bu operasyon hem zaman alıyor hem de epey acılı: Kas, sinir, bağ dokuları ve kan damarlarının zarar görmemesi için çok yavaş bir süreçtir.

Kemik aralığı her gün yaklaşık 1 mm genişletilir. Ayrıca operasyonun ardından fizik tedavi de gerekli olabilir. 

Peki kimler boy uzatma ameliyatı yaptırabilir?

Boy uzatma ameliyatının yapılabilmesi için büyüme plaklarının kapanması gerekir: 18 yaş civarında büyüme plakları kapanır.

Operasyon için en uygun yaşın 20 yaştan sonrası olduğu söylenir. Ancak bu operasyonu estetik kaygılarla yaptıran bireylerin psikolojik değerlendirmeye tabi tutulduğu da olur.

Tedavi amaçlı operasyonlarda yaş alt sınırı ise 3'tür.

Bu operasyonda maksimum 15 santimetreye kadar boy uzaması sağlanabilir.

Ameliyat sonrası iyileşme süresi ise ameliyat tipine göre değişir: Mesela, ortalama 5 cm uzamanın elde edilmesi için 4-6 aylık bir sürece ihtiyaç duyulur. Ayrıca uzman doktor, fizik tedavi de tavsiye ederse süreç daha da uzayabilir.

Ancak en sağlıklısı her zaman doktora başvurmak ve işin uzmanından bilgi almaktır.