BİREYLER NASIL FARKINDALIK SAHİBİ OLABİLİR? BİR DE YAŞAM KOÇU FATMA ALTUN'DAN DİNLEYELİM...

 

Yaşam koçu, NLP ve EFT uygulayıcısı Fatma Altun 1980 Samsun doğumluyum. Ilk okul 1.ve 2.sınıfı Istanbul Bağcılar semtinde Kirazlı ilk okulunda okudum. Anne ve babamin iş değişikliği nedeniyle 3.4.ve 5.sınıfı Tuzla Aydınlı ilkolunda devam ettirdim. Ortaokul ve lise eğitimi mi Tuzla Halil Türkkan Imam Hatip lisesinde aldim. 1998 ve 1999 yılında üniversite sınavına girip çocukuk gelişim bölümünü kazandım fakat çeşitli sebeplerden okuyamadım ve 2003 yılında evlenip 2005 yılında bir kiz çocuk dünyaya getirdim.

2009 ve 2012 yıllarında bir erkek bir de kiz çocuğumu kaybettim. Benim için duygusal olarak zor süreçler başladı. 1.sınıfta kızımın DISLEKSI olduğunu öğrenince tekrar sınava girdim ve çocuk gelişim okumaya karar verdim. Kızımla uzun ve yorucu eğitim sureclerimiz başladı. Onunla beraber bende yeniden öğrenmeye başladım.

Tuzla da Halk eğitim merkezinde çocuk gelişim eğitimlerine katılıp sertifikamı aldim bu sırada üniversite hayatı başladı ve en sonunda bitirdim. 2021 yılında Askim Kapişmak'tan Yasam koçluğu egitimi aldım. Dr. Izzet OZER 'den NLP VE EFT eğitimleri aldim. Altinbas üniversitesinden onayli sertifikalarımı alınca online görüşmelerim başladı.

Tuzla Kayiv (kadının ayak izi) grubuna dahil oldum. Tuzla Kadın Kolları meclisinde gönüllü olarak çalışmaya başladım. Bütün dönüşümler içeriden başlar, insanın özünden. Yıllardır yureğimden geçenleri, yaşanmışlıkları mı hep birileri bilsin biraz da olsa beni tanısın istedim. Kendimden, sağlığımdan uzaklaştıkça, yanlızlaştıkça anladım, bana benden başkası yardım edemeyecekti.


Kendimi daha yakından tanırsam hayatımda neler degişir dedim. Kendimi daha yakından tanırsam, duygularım, düşünce kalıplarım, motivasyon kaynaklarım ve eğilimlerimin farkına varırım. Kendimi tanırsam, iç huzurum artar. Çünkü insan içsel duygularını ve değerlerini bilir ve ona göre hareket ederse içsel çatışması azalır. İçsel çatışmalarım azalırsa isteklerimi ifade edebilir ve daha iyi karar verebilirim. Kendi duygu ve düşünce kalıplarımı anlarsam daha kolay empati yapabilir ve karşımdaki kişilerle daha iyi ilişkiler kurabilirim. Kendini tüm birikiminle, güçlü ve zayıf yönlerinle önce sen kabul edersen, inan sana eşlik etmek isteyen çok kişi olacaktır. Gerçekten şaşırtıcı ve zor olan şey, mükemmel olmaktan vazgeçip kendimiz olma işine başlamaktır. Kendimizi keşfetmek ve farkındalık kazanmak için neler yapmalıyız?

 

FARKINDALIK KAZANMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

 • Düşünce ve duygularımız bize ne anlatıyor?
 • İç huzuru getiren özşefkat nedir?
 •  Bunun gibi birçok sorunun cevabını yaşam koçluğunda bulabiliyoruz.
 • Sorular, içsel yolculuğuna çıkmayı seçen kişilerin, kendi üzerlerinde çalışırken kokaylıkla kullana bilecekleri güçlü sorulardir.
 • Biz yaşam koçları soru sorarak bir tohum atıyoruz.
  Tarlaya bir tohum ektiğinizde her gün gidip o tohumu topraktan çıkarıp, olmuş mu olmamış mı diye kontrol ediyor muyuz?
 • Yeşerir yeşermediğini sorguluyor muyuz?
 • Hayır ne yapıyoruz?
 • Tohumları ekip, bekliyoruz .
  Biliriz ki ekilen tohuma bir daha dokunulmaz...
  Soru sorduğumuzda da aynı sey;
  Sor!
  Bırak,
  Endişelenme, şüphe etme...
  İzin ver!
  Zihin aradan çıksın, Farkındalık devreye girsin...